::Linearly Independents::
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολιτικη Συζητηση

4 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Πεμ Απρ 19, 2012 7:51 am

στο τοπικ αυτο θα συζητησουμε περι πολιτικης και κομματων μιας και οι εκλογες ειναι αρκετα κοντα και οι πολιτες ειναι μπερδεμενοι...(εμεις ειμαστε οι πολιτες.. tongue )...
για πειτε λοιπον..με ποια λογικη σκεφτεστε να ψηφισετε στις εκλογες φετος?...
[θα πατε καν ή μπα? tongue ]
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Joseph Πεμ Απρ 19, 2012 11:12 am

Θα πάω μάλλον. Δεν είμαι ακόμη σίγουρος τι θα ψηφίσω.
Joseph
Joseph
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2242
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Πεμ Απρ 19, 2012 11:16 am

και με ποια λογικη θα ψηφισεις?....δεν ρωταω τι θα ψηφισεις γιατι μπορει αφενος να μην εχει αποφασισει και αφετερου να μην θες να πεις...απλα το σκεπτικο σου λεω...
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Πεμ Απρ 19, 2012 11:55 am

Έχουμε και λέμε.

ΠΑΣΟΚ, ΝΔ ΛΑΟΣ και ΔΗΣΥ σίγουρα όχι γιατί αυτά μας έφτασαν εδώ με τα "ναι σε όλα".

Χρυσά αυγά καλύτερα να μου κοπεί το χέρι από το να ψηφίσω τους νεοναζί εγκληματίες.

Δημοκρατική αριστερά, όχι γιατί πιστεύω θα συνεργαστεί με το ΠΑΣΟΚ (αντιμνημονιακό όμως).

Ανεξάρτητοι Έλληνες, όχι γιατί ο Καμμένος 19 χρόνια στη ΝΔ, συμμετείχε στα σκάνδαλα, δεν άλλαξε και αν διαβάσετε το καταστατικό του κόμματος, οι θέσεις μοιάζουν με το ΛΑΟΣ (και αυτό αντιμνημονιακό).

ΚΚΕ, όχι γιατί είναι κόμμα ιδεολογίας, που σημαίνει το ψηφίζεις αν ασπάζεσαι τις ιδέες του και δεν νομίζω ότι το κάνω 100%.

Τι μένει? ΣΥΡΙΖΑ. Πανίσχυρο ψηφοδέλτιο στα γιάννενα (4 στους 7 πανεπιστημιακοί), αριστερό, αντιμνημονιακό και δεν λέει όχι σε όλα, όπως το ΚΚ. Πολύ καλές προτάσεις για την κρίση τους τελευταίους μήνες που το παρακολουθώ.

Το ότι θα το ψηφίσω τώρα δεν σημαίνει ότι εκεί ανήκω και το ακολουθώ πιστά, απλά πρέπει να τους δώσουμε ευκαιρία γιατί το "όλοι σκατά είναι" δεν ισχύει.

Τέλος, δεν σας λέω τι να ψηφίσετε συγκεκριμένα, αλλά παρακαλώ να μην ψηφίσετε κόμματα που στηρίζουν το μνημόνιο.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Joseph Πεμ Απρ 19, 2012 12:11 pm

Τελευταίους μήνες που άκουσα τον Τσίπρα νομίζω έλεγε συνέχεια μαλακίες. Από την άποψη εννοώ του "προσπαθώ να εκμεταλλευτώ την τωρινή κατάσταση και ας λέω μαλακίες".
Αλλά δεν είμαι και σίγουρος μιας και δεν παρακολουθώ τώρα τελευταία τα τεκταινόμενα. Mr. Green

Εγώ δεν έχω αποφασίσει τι θα ψηφίσω, αλλά παίζει να μην ψηφίσω τίποτα απ'αυτά που γράφει ο AEK21 και να ψηφίσω τίποτα λιγότερο ακουστό. Δεν ξέρω κιόλας όμως.


Joseph
Joseph
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2242
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Πεμ Απρ 19, 2012 1:07 pm

και μενα ο τσιπρας μου ακουγεται οτι λεει μονο μαλακιες και δεν νομιζω οτι ειναι και δικα του λογια...τεσπα..δεν ειναι αυτο το θεμα μας...

εννοειται οτι δεν προκειται να ψηφισω κατι απο τα μεγαλα κομματα αλλα και απο τα κκε, λαος, δησυ...απο τα κομματα που ειναι γνωστα το μονο που σκεφτομαι ειναι το δημαρ, αλλα με μεγαλη επιφυλαξη και αυτο, το εχω ακομα στο 5-10%...

η λογικη μου ειναι οτι πρεπει να αποδυναμωθουν ολα τα μεγαλα κομματα και να ενδυναμωθει καποιο κομμα που να μπορει να ασκησει μια αντιπολιτευση πιο κοτα στο συμφερον της ελλαδας.
βεβαια αυτο το κομμα ακομα το ψαχνω.. tongue
το προβλημα της ελλαδας ειναι οτι ειναι εντελως λαθος η βαση της πολιτικης σκεψης και βεβαια οτι ολοι οι αρχηγοι που περασαν και που θα ερθουν ειναι υποχειρια των μεγαλυτερων χωρων...(βλεπε αμερικη..)...εχω μια αισθηση οτι τα μελλουμενα ειναι προδιαγεγραμμενα απο πολυ πριν και μας απλως μας τα ανακοινωνουν...
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Joseph Πεμ Απρ 19, 2012 2:28 pm

Για τσεκάρετε...

http://www.dimiourgiaxana.gr/
Joseph
Joseph
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 2242
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Πεμ Απρ 19, 2012 4:18 pm

Θα βοηθούσε πολυ στην εξελιξη της συζήτησης να πείτε τι σας φαίνεται μαλακια και όχι απλα να πετάτε τέτοιες φράσεις.

Έχετε υπόψη ότι ψήφοι σε κόμματα που μαζεύουν κάτω απο 1% στο τέλος πανε στο πρώτο κόμμα.

Επίσης η αποχή ενισχύει το δικομματισμό και βάζει τη χα στη βουλή.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Παρ Απρ 20, 2012 4:53 am

AEK21 έγραψε:Έχετε υπόψη ότι ψήφοι σε κόμματα που μαζεύουν κάτω απο 1% στο τέλος πανε στο πρώτο κόμμα.
ναι ισχυει αυτο..αλλα δεν το βρισκω σωστο να μην ψηφισει καποιος ενα κομμα που ειχε μεχρι τωρα λιγοτερο του 1%, γιατι μπορει στις τωρινες εκλογες να ενισχυθουν...
AEK21 έγραψε:Επίσης η αποχή ενισχύει το δικομματισμό και βάζει τη χα στη βουλή.
τι ειναι η χα?
AEK21 έγραψε:Θα βοηθούσε πολυ στην εξελιξη της συζήτησης να πείτε τι σας φαίνεται μαλακια και όχι απλα να πετάτε τέτοιες φράσεις.

ναι εχεις δικιο συγγνωμη...
λοιπον.. εχεις δικιο ως ενα βαθμο για το οτι η το συριζα εχει καποιες καλες προτασεις για την κριση (πχ για την ανεργια..αν και πιστευω οτι ο δημοσιος τομεας πρεπει να μειωθει σημαντικα)..ή εστω οι προτασεις του εχουν καλη θεωρητικη βαση...

το θεμα μου με το συριζα ειναι οτι αποτελει ενα κομμα που δημιουργηθηκε μεσα απο την παγκομιοποιηση και τον καπιταλισμο...αυτο που υ[οστηριζει ουσιαστικα ειναι πιο ανθρωπινο προσωπο της παγκοσμιοποιησης και του καπιταλισμου...ειναι ενα κομμα που αποτελειται απο κοινωνικα ανελιγμενους αριστερους που κατεχουν τα πλεον μεγαλα κεφαλαια στην ελλαδα...(πχ. τσιπρας και ολη του η οικογενεια).
και φυσικα το θεμα που με προιδεαζει περισσοτερο αρνητικα απο ολα τα αλλα...και αυτο ειναι οι θεσεις του συριζα περι της εθνικης ασφαλειας..(ενταξει μπορει να μην το εκφραζω σωστα..). εννοω για παραδειγμα το οτι θελουν να "διαλυθει" ο στρατος, να μην υπαρχει καποιος ελεγχος σε συνορα κτλ κτλ, να σταματησουν οι παρελασεις (με τις οποιες δεν εχω προβλημα να γινονται..απλα δεν θελω εγω να συμμετεχω-κομπλεξ tongue ). ειναι οι θεσεις που εχει για τα θεματα με την τουρκια και το κυπριακο κτλ κτλ...

ετσι το προβλημα μου ειναι με τις γενικες ιδεες του κομματος και οχι τοσο με την παρουσα κατασταση που βρισκεται η χωρα και αυτα που προτεινει για τωρα...
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Παρ Απρ 20, 2012 9:17 am

Phoenix έγραψε:
AEK21 έγραψε:Επίσης η αποχή ενισχύει το δικομματισμό και βάζει τη χα στη βουλή.
τι ειναι η χα?
Πολιτικη Συζητηση Synedrio2
Phoenix έγραψε:
AEK21 έγραψε:Θα βοηθούσε πολυ στην εξελιξη της συζήτησης να πείτε τι σας φαίνεται μαλακια και όχι απλα να πετάτε τέτοιες φράσεις.
το θεμα μου με το συριζα ειναι οτι αποτελει ενα κομμα που δημιουργηθηκε μεσα απο την παγκομιοποιηση και τον καπιταλισμο...αυτο που υ[οστηριζει ουσιαστικα ειναι πιο ανθρωπινο προσωπο της παγκοσμιοποιησης και του καπιταλισμου...ειναι ενα κομμα που αποτελειται απο κοινωνικα ανελιγμενους αριστερους που κατεχουν τα πλεον μεγαλα κεφαλαια στην ελλαδα...(πχ. τσιπρας και ολη του η οικογενεια).
Ορίστε! Το ακούσαμε κι αυτό μάγκες. Μετά τους Βαρδινογιάννηδες και τους Λάτσηδες είναι οι Τσιπραίοι. cheers

Αυτό είναι ψέμα. Μάλλον μπερδεύεις τον Τσίπρα με τον Αλαβάνο (τότε που ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν ΣΥΝ και δάκτυλος του ΠΑΣΟΚ) και ο τελευταίος δήλωνε περισσότερα στο ποθεν έσχες από τον Καραμανλή. Για τον Alexis δεν ισχύουν αυτά (δες τα στοιχεία από το τελευταίο πόθεν έσχες) και είναι πρώην κνίτης (στην ΚΝΕ ποτέ δεν μπαίνουν κεφαλαιοκράτες (δίνεις βιογραφικό με το ιστορικό της οικογένειας για να μπεις)). Οπότε για να μην αρχίσω και εγώ τα τσιτάτα, καλό θα ήταν να μιλάμε με στοιχεία και όχι να αναμασάμε ότι ακούμε από τιβι και δεξιούς στον κύκλο μας (αυτό πάει σε αυτά που λες περί παγκοσμιοποίησης και καπιταλισμού). Αν διαβάσεις το καταστατικό του ΣΥΡΙΖΑ αναφέρει ποια είναι η ιδεολογία του και ότι δεν προωθεί τον καπιταλισμό αλλά το διεθνή σοσιαλισμό. Επίσης, αν ίσχυε αυτό που λες, δεν νομίζω να το δεχόταν η μεγαλύτερη κομμουνιστική οργάνωση μετά το ΚΚΕ στην Ελλάδα (η ΚΟΕ) που αποτελεί συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ.

Αν δεν σου αρκεί αυτό που σου είπα για τα οικονομικά του Τσίπρα, επειδή δεν έχω φορολογική δήλωση, τότε ζήτα να σου δώσουν φορολογική δήλωση εκεί που άκουσες ότι είναι μεγάλο κεφάλαιο, ώστε να πειστώ και εγώ και να μην τον ψηφίσω.
Phoenix έγραψε:
και φυσικα το θεμα που με προιδεαζει περισσοτερο αρνητικα απο ολα τα αλλα...και αυτο ειναι οι θεσεις του συριζα περι της εθνικης ασφαλειας..(ενταξει μπορει να μην το εκφραζω σωστα..). εννοω για παραδειγμα το οτι θελουν να "διαλυθει" ο στρατος, να μην υπαρχει καποιος ελεγχος σε συνορα κτλ κτλ, να σταματησουν οι παρελασεις (με τις οποιες δεν εχω προβλημα να γινονται..απλα δεν θελω εγω να συμμετεχω-κομπλεξ tongue ). ειναι οι θεσεις που εχει για τα θεματα με την τουρκια και το κυπριακο κτλ κτλ...
Εντάξει αυτό είναι δική σου άποψη και δεν μπορώ να κάνω κάτι να την αλλάξω (ούτε θέλω). Έχει να κάνει με τη φοβία που έχουν πολλά άτομα στην περίπτωση που εν έτει 2012 "μπει ο Τούρκος σπίτι, σου σφάξει τη μάνα, σου βιάσει την αδερφή και σου φάει το σκύλο".
Λέγεται και εθνικισμός.
Phoenix έγραψε:
ετσι το προβλημα μου ειναι με τις γενικες ιδεες του κομματος και οχι τοσο με την παρουσα κατασταση που βρισκεται η χωρα και αυτα που προτεινει για τωρα...
Ναι απλά σε αυτές τις εκλογές είναι τελευταία ευκαιρία να σκοτώσουμε το δικομματισμό και δεν προέχει να κοιτάξουμε που ανήκουμε ιδεολογικά και με τι συμφωνούμε 100% (ούτε εγώ συμφωνώ με όλα όσα λέει ο Τσιπ) αλλά να ξεμπερδεύουμε με αυτούς.

Αν δεν βαριέσαι διάβασε: http://kke4ever.blogspot.com/2012/04/blog-post_20.html
Μην τρομάζεις, δες τις προτάσεις μόνο.

@Joseph: Είδα εκτενώς το site του κόμματος που προτείνεις. Νεοφιλελεύθερο, με τυφλή υποστήριξη του καπιταλισμού και στελέχη στρατιωτικούς. Οι θέσεις του θυμίζουν ρεπουμπλικάνους.

Πέραν των βασικών αξόνων που προανέφερα, διαφωνώ με τις προτάσεις του σε παιδεία, δημόσια τάξη, οικονομία. Τα υπόλοιπα μια ματιά τα έριξα.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Παρ Απρ 20, 2012 12:06 pm

ο τσιπρας ειναι πολιτικος μηχανικος και διατηρει κατασκευαστικη εταιρια στην αθηνα..και αυτη η εταιρια αναλαμβανει πολλα δημοσια κατασκευαστικα εργα της ελλαδας...τωρα μην μου πεις οτι δεν εχει κεφαλαιο απο ολοκληρη κατασκευαστικη...μπορει τοτε που ηταν στην κνε να μην ειχε τοσα (που σιγα δλδ..δεν ανοιγεις εταιρια χωρις ενα γερο κεφαλαιο και τοτε δεν ηταν αρχηγος κομματος..αρα μαλλον απο την οικογενεια προηλθαν )..αλλα απο το 2006 που συσταθηκε η εταιρια κυκλοφορει με την bmw τη μηχανη και δινει και καμια 20αρια χιλιαρικα για να γεννησει η γυναικα του στο ιασω...
οποτε ειναι ενας κοινωνικα ανελιγμενος αριστερος..
AEK21 έγραψε:Αν δεν σου αρκεί αυτό που σου είπα για τα οικονομικά του Τσίπρα, επειδή δεν έχω φορολογική δήλωση, τότε ζήτα να σου δώσουν φορολογική δήλωση εκεί που άκουσες ότι είναι μεγάλο κεφάλαιο, ώστε να πειστώ και εγώ και να μην τον ψηφίσω.
δεν προσπαθω να σε πεισω να μην τον ψηφισεις απλα ειπαμε να δικαιολογουμε αυτα που λεμε (στην περιπτωση μου να πω τι μου φαινεται μαλακια οπως ειχα γραψει..)

γιατι δλδ πρεπει να αναμασω αυτα που μου ειπε καποιος δεξιος του κυκλου μου και να μην μιλαω απο αυτα που κρινω εγω..(δεν καταλαβαινω γιατι το τονιζεις τοσο πολυ στο ποστ σου)...anyway..σου ειπα απο που κρινω και πιστευω οτι ειναι κεφαλαιο ο τσιπρας...
AEK21 έγραψε:Έχει να κάνει με τη φοβία που έχουν πολλά άτομα στην περίπτωση που εν έτει 2012 "μπει ο Τούρκος σπίτι, σου σφάξει τη μάνα, σου βιάσει την αδερφή και σου φάει το σκύλο".
Λέγεται και εθνικισμός.
δεν το εχω σκεφτει ποτε σαν φοβια και δεν εχω σκεφτει και τις καταστασεις που περιγραφεις ποτε...απλα οταν ολες οι υπολοιπες χωρες εχουν στρατο και οργανωμενη εθνικη ασφαλεια δεν ειναι και τοσο εξυπνο να πει ο γαματος ο ελληνας οτι ξερεις κατι..εγω θα τον διαγραψω τον στρατο..δεν γινονται πολεμοι στην εποχη μας..αλλα και να προσπαθησει να γινει κατι θα το αποτρεψει το νατο η εε κτλ κτλ...
αν καταργουνταν οι στρατοι και σταματουσε η παραγωγη και χρηση οπλων σε ολον τον κοσμο τοτε ναι εγω θα ημουν ο πρωτος που θα το στηριζε...αλλα μεχρι τοτε καλυτερα να φυλαμε τα ρουχα μας (οσο μπορουμε τουλαχιστον)...


συμφωνω απολυτα...να σκοτωσουμε τον δικομματισμο....και στις τωρινες εκλογες μπορει προτεραιοτητα σκεψης για ψηφο να ειναι η παρουσα κατασταση αλλα πες οτι βγαινει ενα κομμα που συμφωνεις με τις προτασεις του για την αντιμετωπιση της κρισης, αλλα διαφωνεις με τις βασικες του θεσεις......το κομμα αυτο περαν απο την εφαρμογη των προτασεων για την εξοδο απο την κριση θα προσπαθησει να εφαρμωσει και τις βασικες του ιδεες...
εγω ετσι το σκεφτομαι.

το αρθρο το διαβασα και σου ειπα και στο προηγουμενο ποστ πως συμφωνω αρκετα με καποιες απο τις προτασεις του αλλα δεν μπορω να παραβλεψω και τις θεσεις του κομματος.

βεβαια δεν ξερω ακομα τι θα ψηφισω και αυτο ειναι το βασικο... ναι ο δικομματισμος πρεπει να ληξει....ναι αποψη μου ειναι οτι πρεπει να βγει καποιο αντιμνημονιακο κομμα... αλλα ποιο?.. tongue

Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Παρ Απρ 20, 2012 12:24 pm

Σούμα για να μην κουράζουμε:

1)Ψηφίζουμε
2)Οποιοδήποτε αντιμνημονιακό που έχει βάσιμες πιθανότητες να πάρει πάνω από 1%.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Σαβ Απρ 21, 2012 2:03 am

Δικό σας.

http://www.helpmevote.gr/

Τα αποτελέσματά μου. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε!

Πολιτικη Συζητηση ORSn3
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Σαβ Απρ 21, 2012 5:57 am

εισαι υπερ της εξοδου απο την ευρωπαικη ενωση ή απλα σε εβγαλε εκει?..? tongue
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Σαβ Απρ 21, 2012 7:45 am

Πιο υπέρ... καίγομαι.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Σαβ Απρ 21, 2012 9:44 am

εκτος ΕΕ ή ευρωζωνης??...και γιατι?
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Σαβ Απρ 21, 2012 11:21 am

Εκτός και από τα δύο.

Πιστεύω, κοιτώντας προς τα πίσω και συγκρίνοντας με χώρες που είναι αυτόνομες οικονομικά, ότι δεν μας έχει προσφέρει τίποτα.

Οι επιδοτήσεις πήγαν στις cayenne και σε εξοχικά και στο τέλος αυτό που έμεινε είναι μόνο υποχρεώσεις και ότι δουλεύουμε πάει στη Γερμανία και στη Γαλλία. Για ποια ένωση μιλάμε?

Νομίζω ότι αν είχαμε δικό μας νόμισμα και δικούς μας νόμους, που δεν επιβάλλονται από την εε (βλέπε μνημόνιο, νόμος διαμαντοπούλου κτλπ) αλλά και με καλή θέληση από τους ανθρώπους, θα είχαμε μεγαλύτερη ανάπτυξη (δες νορβηγία και αργεντινή-τουρκία που πέρασαν χρέος και δντ και μετά από λίγο βγήκαν) και θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε και άλλα οικονομικά μοντέλα πέραν του καπιταλισμού. Επίσης στην περίπτωση χρέους, που θα ήταν αναπόφευκτο στην περίπτωση της ελλάδας, θα μπορούσαμε να δανειστούμε με ευνοικότερους όρους από άλλες χώρες.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Κυρ Απρ 22, 2012 3:30 am

Μονάχα ο καθένας να κοιτάει όπου γουστάρει (κείμενο από fightclub.gr)

Οκτώβρης 2006: Η Μαριέττα Γιαννάκου προτείνει την αναθεώρηση του άρθρου 16. Τα σχολεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο. Το 1ο γυμνάσιο Αγ. Δημητρίου δεν αποτελεί εξαίρεση. Πολλοί γούσταραν την όλη φάση, λιγότεροι συμμετείχαν, ακόμα λιγότεροι είχαμε πιστέψει πως ίσως κάτι έβγαινε μέσα από αυτό.

Βέβαια τότε ως παιδιά Β' γυμνασίου δεν μας απασχολούσε το προσωπικό μας μέλλον και το πολιτικό σκηνικό (στην τότε περίοδο κορύφωσης του νεοπλουτισμού και της πλήρους ασυδοσίας). Αυτό όμως δεν εμπόδισε κανέναν από το να κρατήσει για πρώτη φορά εφημερίδα στα χέρια του, να ενημερωθεί και για τα πολιτικά δρώμενα εκτός εκπαίδευσης, να δημιουργήσει μια στοιχειώδη ιδεολογία και να δώσει την υπόσχεση στον εαυτό του πως ό,τι και να γίνει θα παρακολουθεί τις εξελίξεις και η ψήφος του θα έχει σημασία όταν ενταχθεί στο εκλογικό σώμα

Απρίλιος 2012: Άλλη μια ανούσια, μη δημιουργική μέρα φτάνει στο τέλος της, που παρ’ όλα αυτά έκρυβε αναταραχή στο δρόμο. Ο λόγος: η ανακοίνωση των Εθνικών εκλογών. Η πρώτη φορά που ο τότε 14χρονος μαθητής, φοιτητής πια, καλείται να υπερασπιστεί το μόνο δικαίωμα του ως πολίτης που επιτρέπει το πολίτευμα της χώρας να χαρακτηριστεί ως «δημοκρατία».

Τα πράγματα όμως είναι διαφορετικά στα 5 και κάτι χρόνια που μεσολάβησαν. Οι υποχρεώσεις πολύ περισσότερες και οι στόχοι τελείως διαφορετικοί. Τα 500€ το μήνα σε φροντιστήρια που έδιναν οι γονείς του για το βέλτιστο αποτέλεσμα στις πανελλαδικές μπορούν να αποπληρωθούν ηθικά μόνο με ένα γρήγορο πτυχίο. Έτσι παραμελήθηκε μια παλαιότερη προσωπική υπόσχεση, αυτή του ενεργού πολίτη όταν θα φτάσει στην πλήρως παραγωγική του ηλικία, λίγο πριν την 3η δεκαετία της ζωής του. Οι εξελίξεις από την άλλη δεν βοηθούν καθόλου. Σοσιαλιστικά κατ’ όνομα κόμματα, δεξιά με υψηλά ποσοστά, αριστεροί αρνητικοί σε όλα, αριστεροί «εμείς δεν…, αλλά αφού μεν ίσως να…», διαγραμμένοι να κυνηγάνε τα δικά τους οράματα, η ακροδεξιά να ανεβαίνει δυναμικότατα, και ο επικοινωνιακός χορός καλά κρατεί. Τα σκάνδαλα αποκαλύπτονται με ακρίβεια αριθμητικής προόδου και η πεποίθηση που επικρατεί η εξής: όλοι «είναι πουλημένοι», όλοι «έχουν προσφέρει έργο» και όλοι «είναι προδότες».

Έτσι σε κάθε συνδυασμό ενδέχεται να υπάρχουν χαρισματικές προσωπικότητες αλλά αξίζει να σπαταλήσει την ψήφο του κανείς αναδεικνύοντας την πλέμπα που θα υπάρχει στο επικρατείας του συνδυασμού, καθώς και να στηρίξει μια σαθρή ιδεολογία; Η λύση είναι μία και μόνη: η ιδιωτική πρωτοβουλία και η καταπολέμηση και μαζικά, αλλά κυρίως μέσω προσωπικής μάχης, του συστήματος. Βέβαια η κοινωνία έχει προνοήσει μέσω των αρχών λειτουργίας της να μην μπορεί κανείς να σηκώσει κεφάλι. Η κρίση που διανύουμε, που είναι αποκλειστικά απόρροια ενός λανθασμένου οικονομικού μοντέλου, έχει ωθήσει τους ανθρώπους να αναζητούν ξανά τα προς το ζην, με αποτέλεσμα η κριτική σκέψη στις εξελίξεις να έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Η προσωπική πρωτοβουλία έρχεται να αντικατασταθεί από την προσωπική αβεβαιότητα για το μέλλον, αβεβαιότητα που κανένας πολιτικός δεν μπορεί να αναιρέσει.

Όμως πως θα ζητήσει ο φοιτητής βοήθεια και υποστήριξη από τον πατέρα του όταν ο μισθός που που μπαίνει στο σπίτι έχει κατακρεουργηθεί; Πως θα αφιερωθεί στην αλλαγή του κόσμου και στην πνευματική του ανάπτυξη, στην παιδεία που ποτέ δεν του πρόσφερε η ελληνική εκπαίδευση όταν αυτό που πρέπει να σκεφτεί είναι η με οποιονδήποτε τρόπο οικονομική ενίσχυση της οικογένειας; Οι σκέψεις πολλές και η υπόσχεση του 14χρονου εαυτού του για πολιτική αλλαγή και για ένα καλύτερο κόσμο φαντάζουν απίστευτα μακριά. Εξακολουθεί να βλέπει και να επιθυμεί την αντανάκλαση των υλικών μέσα στην σπηλιά που είναι δεμένος σύμφωνα με τον Πλάτωνα και όχι την αληθινή γνώση, χαμένος μέσα στην οκνηρία του.

Έτσι στο μυαλό του φοιτητή, του νέου, του μέσου, του κάθε νέου άρχισε να ξαναφουντώνει η ιδέα που είχε δημιουργηθεί μια μέρα που έκανε το πρώτο του βήμα προς την πολιτική ζωή. Τα πράγματα θα άλλαζαν. Ο ίδιος θα τα άλλαζε, θα ξεχυνόταν στους δρόμους, Θα αναλάμβανε δράση, θα ολοκληρωνόταν σαν άνθρωπος, θα…

Όμως ήταν Δευτέρα, και όπως κάθε Δευτέρα πήρε το πιάτο με το φαΐ του, πήγε στο δωμάτιο του μακριά από τους δικούς του και πέρασε δημιουργικά τη μέρα του βλέποντας το νέο επεισόδιο της αγαπημένης του αμερικανικής σειράς...
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Κυρ Απρ 22, 2012 7:48 am

ποσο δικιο για ολα..και για αυτα που νιωθαμε τοτε...και για αυτα που ξαναξυπνησαν τωρα...για τις περιγραφες των σημερινων συνθηκων...και βεβαια για τις αμερικανικες σειρες....(αν και ενταξει..αν καποιος θελει να κανει κατι οπως πχ να κατεβει σε μια πορεια δεν πιστευω οτι τον αποτρεπουν οι σειρες αλλα οι αλλες υποχρεωσεις που εχει αναλαβει ή αναγκαστει να αναλαβει..)
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  tsoukalas Δευ Απρ 23, 2012 2:07 pm

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΚΗ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΣΚΕΒΟΡΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΘΕΣΗ.ΔΙΑΔΙΛΟΝΟΥΜΕ ΕΞΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΡΟΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΣΤΗ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΑΡΙΟΠΑΓΙΤΟΥ. ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ "ΒΟΗΘΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΙΑ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΦΟΥΚΑΡΑ ΑΚΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΝΑ ΜΕΖΟΝΕΤΑΚΙ............" ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ "Α ΒΡΕ ΑΚΗ Α ΒΡΕ ΑΚΗ ΜΙΑ ΡΑΒΔΟ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΝΑ ΣΠΙΤΑΚΙ ΕΒΓΑ ΕΞΩ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΙΣ ΕΣ ΤΣΑΚΩΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ........" ΚΑΙ Ο ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΟΡΑΚΗΣ "ΤΟΝ ΤΣΟΧΑΤΖΟ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΚΛΑΙΣ ,ΝΑ ΤΟΣ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΣ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΣ ΝΑ ΤΟΣ ΝΑ ΤΟΣ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΣ ΠΕΤΙΕΤΑΙ ΑΠ' ΤΟ ΚΕΛΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙ ΜΙΑ OFFSHORE ΓΙΑ ΝΑ 'ΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ..............." spam
tsoukalas
tsoukalas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 18/04/2011
Ηλικία : 32
Τόπος : Veroia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Δευ Απρ 23, 2012 2:44 pm

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Respect Respect lol!

Keep joking, tsoukalas.

Στο 3 λεπτό το ένθερμο κοινό του Προέδρου φωνάζει συνθήματα κατά του πειραιά:

AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Πεμ Απρ 26, 2012 4:58 am

βασικα ξερετε τι με απασχολει περισσοτερο απο ολα και δεν μπορω να αποφασισω τι να ψηφισω....?
ενταξει ολοι εχουν προτασεις και ιδεες για την εξοδο απο την κριση και την αναπτυξη...αλλες καλες, αλλες καλυτερες, αλλες οτι ναναι...
και αυτο που με προβληματιζει ειναι το κατα ποσο αυτες οι προτασεις με τα ωραια λογια που εμπνεουν καποια μικρη σιγουρια και αισιοδοξια..ειναι ικανες να πραγματοποιηθουν, να υλοποιηθουν...και κατα ποσο τα κομματα που εχουν αυτες τις προτασεις ειναι ικανα να τις υλοποιησουν...και τελος κατα ποσο αυτα τα κομματα θα τις υλοποιησουν...δλδ κατα ποσο αυτα δεν ειναι απλα προεκλογικα λογια ψηφοθηριας ή οντως τα πιστευουν και θα προσπαθησουν ( ή θα τους αφησουν οι ανωτερες δυναμεις (δεν εννοω πασοκ-νδ) να τις πραγματοποιησουν..)...
καταλαβατε...???
απο που ας πουμε το συριζα που ειπες ΑΕΚ21 σου εδωσε να πιστεψεις οτι οντως θα προσπαθησει να τα κανει αυτα που λεει...??
(αναφερομαι σε σενα οχι κανοντας κριτικη σε σενα ή στο συριζα...απλα ο joseph δεν ειπε τι μαλλον θα ψηφισει..)
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Πεμ Απρ 26, 2012 10:13 am

Ε κοίτα, κανένα κόμμα δεν μπορεί να υποσχεθεί 100% ότι θα κάνει αυτά που λέει προεκλογικά. Δηλαδή δεν είναι ότι κάποιος είναι πιο έμπιστος από κάποιον άλλο ή πιο αφερέγγυος. Αυτό που μπορείς να πεις με σιγουριά πάντως είναι ότι τους δύο μεγάλους τους ξέρουμε τι κάνουν οπότε καιρός να δοκιμαστούν και οι υπόλοιποι.

Τώρα στο κάτα πόσον είναι υλοποιήσιμα αυτά που λένε. Ας πάρουμε για παράδειγμα τα κόμματα της αριστεράς. Αυτά που λέει το ΚΚΕ δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη και το ξέρουν και αυτοί και για αυτό δεν θέλουν να βγουν κυβέρνηση με ψήφο του 40%. Επίσης αυτά που λέει η ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι λίγο-πολύ μακρινά. Για να γίνουν αυτά πρέπει να διαμορφωθούν οι συνειδήσεις των ανθρώπων. Ωστόσο ο ΣΥΡΙΖΑ πιστεύω είναι καλό μεταβατικό κόμμα. Δηλαδή ναι μεν μπορεί αρχικά να παραμείνει στον καπιταλισμό, αλλά όσο περνάν τα χρόνια και θα εφαρμόζει κοινωνική πολιτική, μπορεί να γλυκαθεί ο κόσμος και να το ρίξει ακόμα πιο αριστερά στις επόμενες εκλογές, ή να ζητήσει από μόνος του κάτι πιο δραστικό (μετάβαση στο σοσιαλισμό).

Ακόμα και εγώ που σχεδόν σίγουρα θα τον ψηφίσω, δεν περιμένω να τα αλλάξει όλα εν μια νυκτί. Δεν γίνεται. Αλλά για αρχή, μπορεί να μειωθεί η ανεργία και το χρέος, να αλλάξει ο εκλογικός νόμος, να αλλάξουν τα σχέδια για την παιδεία και να βελτιωθούν οι εργασιακές σχέσεις (αυτά είναι εφικτά). Ή τουλάχιστον να γίνει μια προσπάθεια. Αν πάλι αποτύχει, τότε μαύρο στις επόμενες κάλπες, όπως θα έπρεπε να είχανε κάνει τόσα χρόνια οι ελληνάρες με πασοκ/νδ.

Ο Joseph ή δεν έχει πολιτική άποψη, ή έχει τόσο ισχυρή που βλέπει τα ποστ μας και γελάει.
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  Phoenix Πεμ Απρ 26, 2012 11:10 am

ναι...δικιο....το θεμα ομως ειναι οτι δεν πιστευω να μας παιρνει και για αλλα λαθη...ειμαστε σαν χωρα στα ορια...και δεν νομιζω να τα εχω καλα με τον εαυτο μου αν τελικα ψηφισω ενα κομμα που μπορει να βγει και να κανει και αλλα μοιραια λαθη...

ακομα...τον τελευταιο καιρο βλεπω την ντορα να λεει πολλα καλα και πραματα που συμφωνω...αλλα δεν μπορω να την εμπιστευτω γενικα για να την ψηφισω ειναι ενα ακομα γραναζι και αυτο με μπερδευει ακομα πιο πολυ tongue tongue
Phoenix
Phoenix
Moderator
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Βεροια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολιτικη Συζητηση Empty Απ: Πολιτικη Συζητηση

Δημοσίευση  AEK21 Πεμ Απρ 26, 2012 12:34 pm

Η ντόρα λέει ναι σε όλα για το μνημόνιο και είναι αρχιμασόνος. Πόσο χειρότερα να τα πάει ο ΣΥΡΙΖΑ από αυτό?
AEK21
AEK21
Άνιωθος
Άνιωθος

Αριθμός μηνυμάτων : 2279
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010
Ηλικία : 106
Τόπος : Москва́

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης